Dlaczego warto uzywac kremu z filtrem?

Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 1448

Krem z filtrem, pomijany aspekt codziennej pielęgnacji skóry. Dlaczego?

Myślę, że problemem jest brak świadomości jak ogromną rolę odgrywa on w wyglądzie naszej skóry i jak bardzo stosowanie go wpływa na nasze zdrowie.

Myślę, że jeśli zadałabym pytanie każdemu z Was: z czym kojarzą Ci się kremy ochronne?

Większość odpowiedziałaby: krem z filtrem kojarzy mi się z latem, wakacjami, urlopem czy opalaniem. I owszem, jest to poprawna odpowiedź, ponieważ każdy z nas używa, a jeśli nie to powinien używać kremów z filtrem SPF podczas ekspozycji na słońce. Nie tylko dlatego aby się nie poparzyć, czy uzyskać piękną, długotrwałą opaleniznę, ale głównie ze względów zdrowotnych.

Promieniowanie słoneczne ma ogromny wpływ na naszą skórę.

Wiele osób poszukuje kremów dzięki którym uzyskają cudowne efekty zatrzymujące efekty starzenia się skóry. Wydają krocie na eliksiry przeciwnarażeniowe anti-aging, ujędrniające i napinające skórę, sera pecud "zatrzymujące czas". A wystarczy tak niewiele, aby wprowadzić ogromne zmiany.

Kremy ochronne z filtrem SPF - co nam dają?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na promieniowanie UV, nie ma znaczenie czy jest to zima, wiosna, lato czy jesień.

Promienie słoneczne docierają do nas każdego dnia, nawet jeśli nie widać słońca, a na dworze nie jest 30 stopni.

Słowem krótkiego wstępu, jakie promieniowanie UV najbardziej nam szkodzi i dlaczego?

Co może sprawić jego natężenie?

UVA - tzw. promieniowanie długie (długość fal to 320 - 400 nm). Stanowi ono 95% promieniowania ultrafioletowego. Przenika przez chmury i szkło. Dociera do skóry właściwej, wpływa na proces przyspieszonego starzenia i przedwczesnego starzenia się.

UVB - obejmuje zaledwie 5% promieniowania ultrafioletowego (długość fal 280 - 320 nm). Nie przenika przez chmury i szkło. Dociera do głębokiej warstwy naskórka.

promieniowanie uva a uvb - różnice

Dlaczego warto używać krem z filtrem?

Jak już wspomniałam Wam wyżej - UVA i UVB to promieniowanie ultrafioletowe, które wpływa na naszą skórę. Ze względu na to, że promieniowanie UVA dociera w głąb skóry (dokładnie do skóry właściwej) uszkadza DNA komórek, tkankę łączną, ścianki naczyń krwionośnych. Przyspiesza starzenie się skóry, sprzyja pojawianiu zmarszczek, reakcji alergicznych, ubytków, bruzd. Wpływa również na utratę jędrności, elastyczności czy napięcia skóry. Przed tymi promieniami słonecznymi musimy chronić się przez cały rok, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas przez 365 dni w roku.

A co z UVB? Czy przed tym promieniowaniem UV należy się chronić? Czy jej niedobór może wpłynąć negatywnie na nas?

Oczywiście, że tak. Ten rodzaj światła dociera do nas głównie podczas wakacji, miesięcy słonecznych, Ze względu na to, że nie przenika przez chmury ani szkło, jesteśmy rzadziej na nie narażeni. Jednak mimo wszystko należy pamiętać, aby zadbać o ochronę przeciwsłoneczną i w tym przypadku.

Promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie rumienia oraz oparzeń słonecznych, co niestety również ma negatywny wpływ na naszą skórę. W tym przypadku najbardziej powinny uważać osoby ze skórą wrażliwą.

gdzie docierają promienie uva i uvb

A więc - dlaczego powinniśmy używać krem z filtrem? Powstawanie zmarszczek to nie jedyny problem.

Przede wszystkim na pierwszym miejscu stawiajmy zawsze zdrowie - ochrona przeciwsłoneczna stosowana przez cały rok, chroni przed:

  • uszkodzeniem skóry,
  • powstawaniem nowotworów,
  • rozwojem czerniaka, przebarwień oraz plam pigmentacyjnych.

Krem z filtrem stworzy warstwę ochronną, dzięki której skóra twarzy będzie chroniona i nie będzie poddana negatywnym wpływom promieni słonecznych.

Drugim aspektem - ważnym dla wielu osób jest wygląd. Jak już pisałam na początku, wiele osób wydaje krocie na sera czy inne kosmetyki, które mają zatrzymać czas. Mają zatrzymać proces starzenia się. Niestety nie wiedzą o tym, że najlepszym sposobem na zachowanie zdrowej i pięknej skóry jest po prostu ochrona skóry.

Warto używać kremu z wysokim filtrem na co dzień. Nawet jeśli jest to tylko krótki spacer, wyjście do sklepu po zakupy. 

A co kiedy nakładamy makijaż? Jak powinno odbywać się stosowanie kremów ochrony przeciwsłonecznej?

W pierwszej kolejności użyj kremu nawilżającego, następnie odczekaj aż wchłonie się on w skórę. Na tak przygotowaną skórę nałóż krem wzbogacony o filtry SPF (minimum 30). Zwróć uwagę aby Twój krem do twarzy z filtrem był wyposażony w ochronę zarówno UVA jak i UVB.

Kosmetyki przeciwsłoneczne zazwyczaj w dużej mierze stawiają na ochronę przeciwsłoneczną UVB - zapobiegające powstawaniu rumienia i poparzeniom, ale to głównie UVA wpływa na nas przez cały rok.

Po nałożeniu, filtr powinien się wchłonąć, szczególnie ważne jest to aby przy kolejnym etapie - czyli kiedy nakładasz makijaż - rób to uważnie. Delikatnie nałóż podkład czy krem BB. Tak aby nie naruszyć nałożonego wcześniej kremu z filtrami UV.

Kremy z filtrem - filtry chemiczne, mineralne czy mieszane?

Ich działanie będzie takie same, ale różnią się konsystencją, trwałością i czasem w którym zaczynają działać.

  • Krem z filtrem mineralnym (fizyczny)  - Są to filtry delikatne, dedykowane osobom o skórze wrażliwej, które są narażone na reakcje alergiczne, dzieciom, kobietom w ciąży. Działają na zasadzie lustra, odbijają i rozpraszają promienie UV. Potrafią bielić i pozostawić lepką warstwę na skórze. Taki rodzaj filtra nie jest fotostabilny - nie traci swoich właściwości pod wpływem ciepła, czasu ani ciepła. Niestety ich trwałość jest bardzo mała. Stosując krem z filtrem fizycznym należy go zaaplikować ponownie po aktywności fizycznej czy kąpieli wodnej. Nie jest on odporny na ścieranie. Filtr mineralny działa od razu po aplikacji.

  • Krem z filtrem chemicznym - Są to filtry złożone głównie ze związków chemicznych, które odpowiadają za pochłanianie promieni słonecznych. Działają na zasadzie wnikania w głąb w skórę i zamieniają na energię cieplną, dzięki czemu można odczuwać przyjemne ciepło na skórze. Posiada bardzo wysoki współczynnik ochrony na słońce, jednak nie działa od razu po aplikacji. Należy poczekać ok 30 minut zanim przejdziemy do ekspozycji na słońce. Posiada niską fotostabilność więc należy go aplikować co ok 2-3 godzin. Nie pozostawia lepkiej warstwy, nie bieli, dobrze wtapia się w skórę. Nie jest on jednak polecany osobom o skórze wrażliwej, alergicznej, atopowej czy łojotokowej. Może mieć szkodliwy wpływ.

  • Krem z filtrem mieszanym - To mieszanka kremu fizycznego oraz chemicznego. Charakteryzuje się wysokim stopniem fotoochrony oraz fotostabilności, zachowując cały czas lekkość produktu.

O czym warto pamiętać?

  • regularne kąpiele słoneczne zmniejszają trwałość kremów z filtrem UV
  • długotrwała ekspozycja na słońce - zawsze powinna mieć zapewniony poziom ochrony przeciwsłonecznej za pomocą kremu z filtrem UVA i UVB
  • osoby o ciemnej karnacji też muszą stosować kremy z filtrem
  • promienie UVA docierają co nas przez cały rok, dlatego należy filtr stosować co dzień
  • rodzaj kremu z filtrem należy dostosować do potrzeb skóry
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Masz już konto ?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło