Jak myć pędzle do makijażu?

Dodano: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 1507

Chyba żadna z nas (przynajmniej te dziewczyny, które wykonują makijaż codziennie, lub trochę rzadziej) nie wyobraża sobie jak wyglądałby świat makijażu bez pędzli. 

Pędzle do makijażu to cudowny arsenał akcesoriów dzięki którym jesteśmy w stanie tworzyć cuda na twarzy - i nie myślę tutaj tylko o zwykłym makijażu dziennym / wieczorowym, ale również mam na myśli makijaże artystyczne gdzie precyzja i dokładność jest podstawą w wizażu. 

Dlaczego wspominam o precyzji?

Ponieważ są nam do tego potrzebne bardzo cienkie pędzelki o prostym włosiu, nie zniszczonym przede wszystkim. Zazwyczaj są one takie od razu po kupieniu, świetnie się sprawdzają przy pierwszym malowaniu, ale co dalej?

 • Co zrobić aby utrzymać je w takim stanie?
 • Jak czyścić pędzle do makijażu aby służyły nam bardzo długo?
 • Czym myć pędzle?
 • Czy woda z szamponem będzie wystarczająca?
 • Jakie włosie pędzla wybrać i jak je później dobrze i delikatnie wyczyścić?

Dzisiaj opowiem Wam trochę o mojej pracy od kuchni, ponieważ spotykam się na swoich kursach makijażu z bardzo częstymi pytaniami w tym temacie. Mam nawet czasem wrażenie, że mycie pędzli to jakiś temat tabu. Bardzo rzadko słyszy się o tym na szkoleniach i trzeba szukać wiedzy na własną rękę. Uważam, że temat jest niezwykle ważny, dlatego że czyszczenie pędzli to równie ważny aspekt makijażu jak np. pielęgnacja skóry. 

pędzle do makijażu

Dlaczego regularne mycie pędzli jest tak ważne?

Przede wszystkim, zacznijmy od tego że pędzle do makijażu to narzędzia które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Podczas malowania się zbieramy z naszej powierzchni twarzy martwy naskórek, bakterie itd., następnie drobnoustroje zaczynają się namnażać na włosiu pędzli.

Poprzez kolejne dni, gdzie pędzle nie są myte, znów zbieramy z naszej skóry kolejne partie bakterii, które się namnażają zostawiając część bakterii już na naszej skórze podczas makijażu i tak w kółko. Możesz temu zaradzić!

Czyszczenie pędzli pozwala na zapobieganie takim sytuacjom. Dzięki temu, chronimy również naszą skórę przed powstawaniem różnych chorób, zaskórników oraz innych nieprzyjaciół którzy mogliby zagościć na naszej skórze. Jeśli jednak jakimś sposobem trafiłeś lub trafiłaś na ten artykuł to znaczy, że szukałeś/aś w internecie odpowiedzi jak czyścić pędzle do makijażu - co mnie bardzo cieszy. Oznacza to, że Twoje zdrowie jak i codzienna higiena są dla Ciebie ważne.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Do czyszczenia pędzli możemy użyć wielu produktów, nie ma znaczenia jakiej marki (ważniejszy jest skład). Większość z nich ze spokojem znajdziesz w swojej łazience. Możemy podzielić produkty do mycia pędzli na dwie kategorie.

 • Pędzle do suchych produktów (takich jak puder sypki, róż, bronzer, cienie do powiek itd.) , które zazwyczaj posiadają naturalne włosie umyjemy w innym produkcie, niż
 • pędzle syntetyczne, których używamy do mokrych produktów (podkład, pomadka, korektor, bronzer czy róż do nakładania na mokro, mokre cienie do powiek itd.) .

Czyszczenie pędzli z włosia syntetycznego

Zacznę od bardziej uporczywych zabrudzeń, czyli podkład, korektor itd. (mokre produkty). Ze względu na to, że są to tłuste zabrudzenia, cięższe do wyczyszczenia. Te pędzle myjemy po każdym wykonanym makijażu. Dlaczego?

Ponieważ taki pędzel, nie nadaje się w żadnym wypadku już do użycia. Mokre produkty znacznie szybciej przyciągają brud, zarazki, bakterie. Co więc wybrać? Syntetyczne pędzle do makijażu bardzo lubią olejek myjący + woda, tłustsze substancje z łatwością poradzą sobie z ciężkimi kosmetykami.

Mi osobiście najlepiej sprawdza się "Olejek pod prysznic ISANA" z Rossmanna. Nigdy mnie nie zawiódł i poradził sobie z każdym rodzajem kosmetyków. Aby nie uszkodzić pędzla, należy wybierać produkty o prostym składzie. Czyszczenie pędzli może być na prawdę łatwe i przyjemne jeśli dobierzemy odpowiedni produkt do tego. Łatwym sposobem również na domycie pędzli z produktów wodoodpornych jest wyczyszczenie ich za pomocą dwufazowego płynu do czyszczenia pędzli. W następnej kolejności użycie olejku do wymycia pozostałości i użycie wody do wypłukania.

Czyszczenie pędzli z włosia naturalnego

W tym przypadku proces mycia pędzli do makijażu wymaga od nas więcej delikatności, ponieważ włosie takiego pędzla jest mniej trwałe i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Osobiście polecam delikatne kosmetyki, odrobina mydła lub użycie szamponu do włosów (może być specjalne dla dzieci).

Najczęściej używane mydło przeze mnie to Protex antybakteryjny w kostce. Może być również w płynie, aczkolwiek mi standardowe mydło sprawdza się znacznie lepiej.  Szare mydło również sprawdzi się bardzo dobrze. Aby włosie pędzli było jak najdłużej miękkie i się nie kruszyło, można użyć odżywki do włosów. Po takim procesie, masz to jak banku, że twoje pędzelki będą czyste i gotowe do użycia.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

No i najważniejsza część, jak to zrobić aby niczego nie popsuć? Ja każdą z tych czynności wykonuję pod bieżącą wodą, pamiętajcie aby robić to pod ciepłą wodą, nigdy gorącą i bardzo delikatnie! 

 1. W pierwszej kolejności zwilż włosie pędzla, następnie wybierz płyn do czyszczenia pędzli. Tak jak wspomniałam wyżej, w zależności od tego jakim pędzlem zajmiesz się pierwszym: pędzel z włosia naturalnego lub pędzel syntetyczny - wybierz szampon lub jakikolwiek z wymienionych wyżej kosmetyków.
 2. Delikatnie kolistymi ruchami lub w kierunku góra - dół przesuwaj włosiem pędzla po powierzchni z płynem / mydłem, następnie wystarczy pod bieżącą wodą opłukać pędzel.
 3. Nigdy nie dociskaj akcesoriów do makijażu podczas mycia!
 4. Dla łatwiejszego czyszczenia możesz zaopatrzyć się w specjalne silikonowe maty do mycia pędzli.

Następny etap to suszenie pędzli do makijażu. Pędzel układamy na czystej powierzchni, z dala od kaloryfera. Najlepiej ułożyć go na ręczniku papierowym i zostawić do wyschnięcia. Do naturalnych końcówek możesz użyć osłonek, aby włoski zachowały swój kształt i nie rozchodziły się na boki. Jeśli nie masz ich, możesz w łatwy sposób dostać je w drogeriach stacjonarnych oraz internetowych.

Jak często myć pędzle? 

Raz w miesiącu? Raz w tygodniu?

Tak na prawdę, ile razy w miesiącu powinniśmy to robić będzie uzależnione od tego jak często się malujemy i używamy kosmetyków.  O tym, że pędzle syntetyczne oraz gąbki myjemy codziennie / po każdym użyciu to już wiecie. Aby nie pozwolić na namnażanie się bakterii jest to warunek konieczny.

W przypadku jeśli malujemy się każdego dnia to polecam, aby myć pędzle naturalne 1-2 razy w tygodniu, tutaj wystarczy za pomocą samego mydła.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Masz już konto ?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło